חדש בסטאדיס! חוגי העשרה בספרדית לדוברי מתמטיקה. לחצו כאן
חזור

עירוי פנימי

היי ניר,

אני חייב לומר שלא הצלחתי להבין כיצד מתבצע העירוי בפנימי בדוגמא שנתת בשיעור (תמונה מצורפת)

כאשר אתה הפקדת בבנק 100 ש''ח, זה גרר שפקדונות העו''ש D גדלו ל-1100, והרזרבה של הבנק R גדלה ל-200. עד כאן הכל טוב.

אבל - כאשר הבנק הלווה לסרגיי 100 ש''ח - מדוע לא הקטנת את R בחזרה ל-100 ש''ח? הרי הבנק נתן לסרגיי מזומנים, שאמורים לרדת מהרזרבה של הבנק, לא?

לפי מה שהראית על הלוח, הבנק כל הזמן הלווה כסף מזומן לסרגיי אבל יתרת הרזרבה של הבנק לא השתנתה ונשארה כל הזמן 200.. מה שהיה מאוד מוזר בעיניי

להתייחסותך אודה,

שי

תגובות

forum imageהיי שי,

אני אכוון אותך לתשובה: האם כאשר אתה לוקח הלוואה מהבנק, סכום ההלוואה נכנס לך לחשבון העו"ש או שהבנקאית מוסרת לך שק מלא מטבעות ושטרות שאיתו אתה יוצא מהבנק?

ברור לי לחלוטין שזה מגיע ישירות לעו''ש, אבל בעצם "ניפחת" פה במאזן את סעיפי ההלוואות והפקדונות עו''ש ולא הצלחתי להבין מאיפה מגיע כל הכסף הזה שהבנק כל הזמן מלווה ומלווה ומלווה ? יש מאין? כלומר איך מהפקדה ראשונית של 100 ש''ח שאתה שמת בעו''ש, הבנק יכול לתת עוד 900 ש''ח הלוואות?? 

זה מאוד פשוט. המחשב של הבנק רושם +100 שקלים לחשבון העו"ש שלך ו+100 שקלים להלוואות שאתה חייב לבנק.
ההלוואה לא ניתנת במזומן. היא רק נרשמת במחשב. הבנק יכול לעשות זאת כל עוד הוא עומד ביחס הרזרבה. 

הבנתי,

בעצם יחס הרזרבה מאפשר לבנק להלוות את אותם 100 ש''ח כביכול לכמה וכמה אנשים במקביל, כל עוד נשמר יחס הרזרבה

אכן