חדש בסטאדיס! חוגי העשרה בספרדית לדוברי מתמטיקה. לחצו כאן
חזור

הרחבה מוניטארית במשק פתוח עם שע''ח נייד

היי ניר,

אמרת בתרגול ובשיעור על מודל קיינסיאני במשק פתוח שכאשר הבנק המרכזי מבצע הרחבה מוניטארית במשק פתוח עם שע''ח נייד המצוי בתעסוקה מלאה אזי אף גודל ריאלי לא משתנה.

צירפתי את השרטוט שהעתקתי מהשיעור שלך, כי אני לא מבין למה עודף הייצוא בכל זאת לא אמור לקטון בעקבות ההרחבה המוניטארית? הרי הוא אמור "לרדת פעמיים" - גם בגלל העלייה בריבית שגורמת ל-CF לגדול, וגם בגלל העלייה ברמת המחירים שגורמת לשחיקת שער החליפין הריאלי.

הכיתוב בוורוד בתמונה זאת התוספת שאני חושב שאמורה לגרום בסופו של דבר לעודף הייצוא דווקא לקטון

תודה מראש, שי

תגובות

היי שי,

ללא קשר להרחבה מוניטרית - ירידה בריבית גורמת ל-CF לקטון ולא לגדול. ולכן ירידה בריבית מגדילה את עודף הייצוא.

ולגבי ההרחבה המוניטרית -  אם התוצר שווה לתוצר תעסוקה מלאה, הרחבה מוניטרית לא משנה את הריבית בשיווי משקל. המחירים יעלו כך שתחזור לתוצר תעסוקה מלאה ולאותה ריבית. במילים אחרות, כסף הוא נייטרלי כאשר התוצר שווה לתוצר תעסוקה מלאה. 

אני מסכים איתך לגבי מה שכתבת, פשוט אם אתה אומר שהמחירים P עולים אז אמורה להיות השפעה על שער החליפין הריאלי (שמשפיע על עודף הייצוא), ולא התייחסת אל זה בשרטוט שכתבת בשיעור, לכן מה יקרה לעודף הייצוא?

הרחבה מוניטרית בתעסוקה מלאה מגדילה את כל הגדלים הנומינליים באותו שיעור.

זה אומר ש-E עלה באותו שיעור כמו P, לכן שער החליפין הריאלי נותר ללא שינוי.