חדש בסטאדיס! חוגי העשרה בספרדית לדוברי מתמטיקה. לחצו כאן
חזור

פרק 6 שאלה 1 בתרגול

בסעיף ד רשום שהממשלה גובה מס קבוע של 500 ומס יחסי בשיעור של 20% מההכנסה במשק.

בתשובה שלך הסקת שזה 20% מההכנסה הריאלית זאת סוג של הנחה שהייתי אמור להכיר? כי אם הולכים לפי ההכנסה הנומינלית יוצא לך תשובה אחרת לגמרי כמובן (וזה גם לדעתי הרבה יותר אינטואיטיבי ללכת לפי מונחים נומינליים כאשר מדברים על מס)

תגובות

היי תומר,

זה ממש לא משנה אם ה-20% זה מהתוצר הנומינלי או מהתוצר הריאלי. זה יוצא אותה כמות מוצרים (20% מהמוצרים).

דוגמא פשוטה כדי להמחיש זאת:
אם שולחן עולה 2 ש"ח ויש 100 שולחנות, התוצר הריאלי הוא 100יחידות והתוצר הנומינלי הוא 200 ש"ח.

מס של 20% מההכנסה הריאלית = מס של 20 שולחנות.
מס של 20% מההכנסה הנומינלית = מס של 40 ש"ח = מס של 20 שולחנות.

לכן מס של 20% מההכנסה הנומינלית שווה ערך למס של 20% מההכנסה הריאלית.

אוקיי מעולה אז לא הייתי מובן. כמובן ש40 שח שווים בערכם ל20 שולחנות אבל אם שואלים אותי על ההכנסה במשק אני יכול לחשוב על זה במונחי כסף או במונחי מוצרים. אומנם 40 שח שווים בערכם ל20 שולחנות אבל אם הייתי מציב 40 במשוואה שלי הייתי מקבל תוצאה שונה מזאת של אם הייתי מציב 20 שולחנות

בשאלה סהכ ההכנסה שווה ל10,000 מוצרים = 15,000 שח. אם אני לוקח 20% מ10,000 (מה שאתה עשית) זה שונה במשוואה מאשר לקחת 20% מ15,000 ושוב נכון ששניהם שווים אבל אתה מקבל הצבות שונות במשוואה.

שורה תחתונה אתה הנחת שההכנסה היא במונחי מוצרים ואני הנחתי שההכנסה היא במונחי כסף ומקבלים שתי תשובות נכונות

היי תומר,

מה שאתה מפספס זה שמשוואת מקורות ושימושים (Y=C+I+G) היא משוואה במונחים ריאלים (יחידות תוצר). זאת בניגוד למשוואה של תורת הכמות של הכסף (M=kPY) שהיא משוואה במונחים נומינלים (שקלים).

לכן אסור לך להציב במשוואה של מקורות ושימושים 15,000 שקלים אלא כל הערכים שם אמורים להיות במונחים של יחידות תוצר.

זהו זה בדיוק מה שניסיתי להבין. סבבה מעולה תודה רבה

אש :)