חדש בסטאדיס! חוגי העשרה בספרדית לדוברי מתמטיקה. לחצו כאן
חזור

מבוא לכלכלה - התערבות בתחרות לא משוכללת

שלום ניר,

השאלה נוגעת למקרה שבו יש התערבות ממשלתית בשוק סגור שבו אין תחרות משוכללת, אלא יש קרטל/מונופול (לא זכור לי שבווידאו היה את המקרה הזה).

במקרה כזה כשמביאים סובסידיה או מס, איך התוצאה משתנה יחסית למקרה של תחרות משוכללת?

פשוט הייתה לי שאלה שבה היה מקרה של מונופול, ואז הממשלה רצתה להתערב ולתת סובסידיה על כל יחידה כדי שהמחיר לצרכן יחזור להיות המחיר שהיה לו בשיווי משקל. העניין שהם לא ציינו אם מדובר בסובסידיה על יחידה נצרכת או על יחידה מיוצרת. 

בתחרות משוכללת עם שוק סגור ראינו שאין הבדל בין השניים, אבל במקרה של מונופול זה מביא תוצאות שונות.

אני הנחתי שזה סובסידיה על כל יחידה נצרכת (כלומר הביקוש עולה למעלה בגובה הסובסידיה), ואילו הם בפתרון עשו ככה שזה סובסידיה על כל יחידה מיוצרת (עקומת ההיצע המצרפית יורדת למטה בגובה הסובסידיה).

אשמח לחידוד בנושא, תודה!

תגובות

היי שמעון,

מונופול מייצר את הכמות המתקבלת בנקודה שבה MR=MC.

סובסידיה ליצרן מורידה את עקומת MC בגובה הסובסידיה.
סובסידיה לצרכן מעלה את עקומת הביקוש ואת עקומת MR למעלה בגובה הסובסידיה.
בשני המקרים עקומת MR חותכת את עקומת MC באותה כמות חדשה, לכן אין הבדל בין נתינת סובסידיה לצרכן או ליצרן, גם במקרה של מונופול.

בשביל למצוא את הסובסידיה הנדרשת שתקיים את המחיר התחרותי תפעל לפי השלבים הבאים:
1) תמצא את המחיר והכמות של תחרות משוכללת.
2) תבנה פונקצייה MC-Sub ע"י כך שתיקח את פונקציית MC ותחסיר ממנה את Sub (שאתה לא יודע את גודלו כרגע)
3) תשווה את MC-Sub ל-MR. תקבל משוואה עם שני נעלמים: Q ו-Sub. תציב את Q שקיבלת בשלב 1 ותקבל את גובה הסובסידיה.